Ile trwa cieczka u mopsa

Ile trwa cieczka u mopsa

Cykl rui u pugów trwa trzy tygodnie i składa się z kilku różnych etapów. Podczas pierwszej fazy, zwanej Proestrus, suka jest płodna do ostatniego dnia cyklu rujowego. Ma również większe sutki i wystający brzuch. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest w ciąży, natychmiast zabierz go do weterynarza, aby sprawdzić poziom hormonów. Nieudany cykl rui może wskazywać na chorobę lub inne problemy.

Trzeci etap cyklu rujowego u pugów następuje, gdy samica zaczyna wydzielać feromony. Te związki zapachowe przyciągają samce z odległości wielu kilometrów. Samica Pug zaczyna również wydawać się ospała i niespokojna. Nawet jeśli jeszcze nie krwawi, nadal wydziela zapach, który może przyciągnąć niepożądaną uwagę. Jeśli Twoja suczka jest w rui, poczekaj aż rozpocznie się trzecia faza, która zazwyczaj występuje po około 24 dniach i trwa od dwóch do trzech miesięcy.

Drugie stadium znane jest jako Estrus. Trwa on około 9 dni w przypadku większości suczek, ale u niektórych może trwać od 4 do 20 dni. Podczas tego etapu z jajników samicy zaczynają się uwalniać feromony, a samiec zaczyna je wyczuwać. Może to być trudny okres dla właściciela psa, ale jeśli potrafisz monitorować cykl rui samicy, łatwiej będzie Ci zaplanować odpowiednie działania.

Samce mogą wykryć cykl rujowy samicy w odległości do 3 mil i zrobią wszystko, aby ją znaleźć. W niektórych przypadkach mogą nawet przeskakiwać ogrodzenia, aby dotrzeć do samicy. Jeśli zauważysz, że Twój pug jest w rui, zabierz psa do weterynarza. Może zajść w ciążę, jeśli jest to w jej cyklu rujowym, a jeśli nie, istnieje duża szansa, że znów będzie płodna!

Równie ciekawe:

Ciekawe:  Mops - pielęgnacja