Mops - pielęgnacja

Mops – pielęgnacja

Pomimo swojej nazwy, psy mają wiele problemów zdrowotnych, w tym problemy ze skórą. Najlepiej kąpać psa co najmniej raz w tygodniu. Powinieneś szczotkować sierść, aby zapobiec przyklejaniu się włosów do przedmiotów i utrzymać skórę i fałdy w czystości. Uszy pugów są klapnięte i mogą być siedliskiem infekcji. Objawy infekcji to zaczerwienienie, opuchlizna i nieprzyjemny zapach. Twój lokalny lekarz weterynarii może udzielić Ci porady, jak leczyć problemy z uszami Twojego psa.

Czyszczenie fałdek ucha Twojego puga jest łatwe. Wszystko czego potrzebujesz to końcówka Q-Tip. Zanurz końcówkę Q-Tip w ciepłej wodzie i delikatnie wsuń ją w fałdy nad i pod oczami Twojego psa. Następnie użyj chusteczki, aby delikatnie wytrzeć zmarszczki. Wycieraj delikatnie ten obszar twarzy raz w tygodniu lub częściej, jeśli zauważysz, że Twój Pug zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach.

American Humane Association szacuje, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych ginie ponad dziesięć milionów psów i kotów. Ponad 22% zagubionych zwierząt trafia z powrotem do swoich właścicieli. Użycie mikroczipu do identyfikacji Twojego puga pomoże organizacji w częstszym łączeniu Cię z Twoim pugiem. Psy mają również tendencję do infekcji drożdżakowych skóry i obfitej szopy, dlatego upewnij się, że masz dużo czasu na wysuszenie i pielęgnację.

Innym problemem zdrowotnym jest zespół brachycefalicznej obturacji dróg oddechowych (BOAS). Jeśli u Twojego puga wystąpią takie objawy, jak głośne chrapanie, nietolerancja wysiłku fizycznego i omdlenia, powinieneś natychmiast zabrać go do weterynarza. Weterynarz może również udzielić Ci porad dotyczących właściwej pielęgnacji pugów. Ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza weterynarii, ponieważ Twój pug będzie musiał zostać wykastrowany lub poddany serii zastrzyków.

Oczy to kolejny obszar, w którym pugin potrzebuje szczególnej opieki. Ich duże, lekko wybałuszone oczy są podatne na zbieranie zanieczyszczeń, które mogą porysować rogówkę. Powinieneś często przecierać oczy po każdym posiłku i używać chusteczek usuwających zmarszczki, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się zebrać w okolicach oczu. Jeżeli nie masz czasu na przemywanie oczu psa, użyj zamiast tego chusteczki do czyszczenia uszu. Nie czyść jednak przewodu słuchowego chusteczką higieniczną.

Ciekawe:  Jak wygląda mops

Wytresuj swojego psa, aby był Ci posłuszny. Psy są niezwykle inteligentne i dobrze reagują na podstawowe szkolenie. Pamiętaj tylko, aby nagradzać je pozytywnie, gdy się uczą. Jak w przypadku każdego psa, konsekwencja jest kluczem do udanej opieki nad pugiem. Bądź konsekwentny w swoich metodach szkoleniowych, a Twój pug będzie szczęśliwszy. Nauczy się także szanować Ciebie. Jeśli nie jesteś pewien, jak szkolić swojego puga, rozważ wzięcie go na zajęcia dla szczeniąt. Pomoże Ci to nawiązać więź z Twoim nowym zwierzakiem.

Jeśli chodzi o szkolenie, świnie nie należą do najinteligentniejszych ras, ale można je bardzo dobrze wyszkolić. Jedzenie i ich naturalna chęć zadowolenia zmotywują Twojego psa do nauki nowych rzeczy. Nie potrafią jednak dobrze pływać i nie powinny być pozostawiane bez nadzoru w pobliżu wody. Zawsze nadzoruj swojego psa, gdy jest w pobliżu wody i używaj kamizelki ratunkowej. Będzie Ci za to wdzięczny w późniejszym życiu!

Równie ciekawe: