Mops - historia rasy

Mops – historia rasy

Historia Pugów sięga starożytnego Dalekiego Wschodu. Rasa ta została pierwotnie wyhodowana przez chińskich mnichów. W 1500 r. rozpowszechniła się na dworze holenderskim, potem w Europie, a w końcu na całym świecie. Jej popularność gwałtownie wzrosła, a psy pojawiły się nawet na obrazach królowej Wiktorii i innych członków rodziny królewskiej. Oto kilka interesujących faktów na temat Pugów. Przygotuj się więc na lekturę historii tej rasy psów!

Chińscy mnisi hodowali pugi

Czy wiesz, że chińscy mnisi hodowali psy rasy pug? Psy tej rasy są spokrewnione z buldogiem i pekińczykiem. Pies ten od dawna kojarzony jest z rodziną królewską, a chińscy mnisi mogli hodować je, aby służyły jako psy stróżujące. Psy te przypominają chińskiego lwa Fu, legendarnego lwa, który strzeże świątyń i innych miejsc kultu.

Przywiązanie królowej Wiktorii do pugów

Psy te od dawna kojarzone są z brytyjską rodziną królewską, a królowa Wiktoria darzyła je szczególnym uczuciem podczas swoich rządów w XIX wieku. Psy tej rasy są małymi psami o charakterystycznej pomarszczonej twarzy, krótkiej kufie, zakręconym ogonie i błyszczącej, cienkiej sierści, często czarnej lub jasnobrązowej. Zwarta, kwadratowa budowa psa sprawia, że jest on chętnie wybierany przez rodziny i właścicieli zwierząt domowych. Królowa Wiktoria była zapaloną hodowczynią pugów i pomogła założyć Kennel Club.

Miłość holenderskiego dworu do pugów

Psy te zostały po raz pierwszy przywiezione do Europy przez holenderskich kupców w XVI wieku. Szybko zyskały popularność wśród rodziny królewskiej i stały się oficjalnym psem Holandii. Podczas rewolucji holenderskiej kundel o imieniu Pompey uratował życie księcia Wilhelma Orańskiego, założyciela rodu Orańskiego-Nassau i państwa holenderskiego. To właśnie instynkt puga sprawił, że książę użył go jako alarmu, gdy zamachowcy próbowali go zabić. Pug skoczył mu na twarz, aby go zaalarmować, ratując mu życie i powstrzymując spisek mający na celu zamordowanie go. Sukces ten sprawił, że pug otrzymał tytuł oficjalnego psa Domu Pomarańczowego.

Ciekawe:  Jaką karmę kupić dla mopsa

Były popularne w Europie

W XVI wieku pug trafił do Europy za pośrednictwem chińskich handlarzy. Bogaci Europejczycy zaadoptowali go, a następnie zaczęli hodować w Europie, aby stworzyć własną rasę. W XVII wieku pug był już popularnym członkiem europejskiego dworu królewskiego i cieszył się sympatią rodziny królewskiej. W rzeczywistości pierwszym pugiem był pies o imieniu Fortune, który był przewożony w królewskim pociągu przez cesarzową Józefinę. Kiedy była uwięziona w Les Carmes, używała Fortuny do komunikowania się z mężem.

Dużo zrzucają sierści

Psy zrzucają dużo sierści, ale powód tego nie jest do końca jasny. Cykl włosowy wszystkich psów obejmuje trzy podstawowe fazy: fazę aktywnego wzrostu, fazę odpoczynku i okres zrzucania sierści. W fazie aktywnego wzrostu włosy pugów osiągają pełną długość. W fazie spoczynku włosy gubią się. Jednakże, psy tej rasy przechodzą cykl wzrostu włosa szybciej niż większość psów.

Mają podwójną sierść

Czy wiesz, że większość psów ma podwójną sierść? Podwójna sierść oznacza, że mają one dwie warstwy futra – jedną zewnętrzną i grubą warstwę wewnętrzną. Wadą tej cechy jest to, że podwójna sierść sprawia, że Twój pugin musi się zrzucać, co może być problemem dla alergików. Psy długowłose nie są prawdziwymi pugami, lecz mieszankami psów długowłosych i krótkowłosych.

Równie ciekawe: