Choroby genetyczne u mopsów

Choroby genetyczne u mopsów

U Pugów choroby genetyczne występują w dwóch głównych formach: autosomalnej dominującej i autosomalnej recesywnej. Geny recesywne ulegają ekspresji tylko u zwierząt posiadających dwie kopie allelu, co jest stanem znanym jako homozygotyczność. Dominujące formy tych zaburzeń są często dziedziczone od matki. Większość chorób u pugów jest spowodowana dziedzicznymi defektami chromosomu x.

Choroba dysków

Istnieje wiele objawów choroby dysków u pugów. Objawy ostrej lub przewlekłej choroby sięgają od bólu pleców po ataksję. W ciężkich przypadkach u psów może dojść do paraliżu. Inne objawy to brak koordynacji podczas chodzenia i utrata świadomej propriocepcji. Dokładne przyczyny choroby dysków nie są znane. Badanie fizykalne pozwoli ustalić, czy u Twojego psa występuje choroba dysków. Innym czynnikiem wpływającym na rozpoznanie choroby dyskowej jest genetyka.

Fałdy skórne

Psy są podatne na wiele chorób genetycznych, ale jedna z nich jest szczególnie związana z fałdami skórnymi na ogonie. Psy z fałdami skórnymi są bardziej narażone na rozwój choroby zwanej zapaleniem skóry fałdów skórnych, która powoduje ciągłe podrażnienie i swędzenie. W ostateczności może to powodować u psa ogromny ból i cierpienie. Stan ten wymaga powtarzającego się leczenia farmakologicznego, a w ostateczności może prowadzić do zabiegu chirurgicznego.

Nieprawidłowości powiek

U pugów mogą wystąpić nieprawidłowości powiek z wielu powodów. Niektóre z nich są wrodzone, inne zaś są wynikiem urazu, infekcji lub choroby otaczającej skóry. Niektóre rasy są podatne na entropion, podobnie jak w przypadku niektórych rodzajów zaćmy. Wada wrodzona może być również skutkiem narażenia na różne czynniki drażniące i zagrożenia środowiskowe. Entropion może powodować wiele różnych problemów, od dyskomfortu po otarcia rogówki i blizny.

Przepełnienie skóry

U pugów i innych ras brachycefalicznych może dojść do powstania kilku głębokich fałd skórnych. Fałdy skórne pojawiają się zazwyczaj w okolicach twarzy, podstawy ogona i tułowia. Skóra młodych zwierząt jest podatna na niektóre infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, a grubość naskórka zwiększa się wraz z wiekiem. Obecność tych fałdów jest oznaką potencjalnego problemu zdrowotnego, ale nie jest przyczyną przepełnienia skóry ani chorób genetycznych.

Entropion

Ta choroba genetyczna może wystąpić u każdego psa w każdym wieku, ale objawy entropionu pojawiają się zazwyczaj we wczesnym okresie szczenięctwa. Wczesne objawy mogą obejmować nadmierne łzawienie lub przytrzymywanie powiek. Jeśli jednak szczenię jest młode, problem można skorygować poprzez tymczasowe zaciśnięcie powiek. W miarę postępu choroby konieczna jest zazwyczaj ostateczna operacja, aby skorygować problem. Zabiegi chirurgiczne są skomplikowane i powinien je przeprowadzać okulista weterynaryjny z certyfikatem, aby zapewnić odpowiedni czas i technikę. Nieleczona entropionia może prowadzić do owrzodzenia rogówki, pigmentacji i bliznowacenia.

Ciekawe:  Jak wygląda mops

Epilepsja

Najczęstszym zaburzeniem neurologicznym u psów jest padaczka psia, której skutkiem są nawracające, nieprowokowane napady drgawkowe. Chociaż przyczyny tych napadów nie są do końca jasne, naukowcy spekulują, że mogą być one dziedziczne. Obecne badania prowadzone przez Fundację AKC Canine Health Foundation, największego fundatora non-profit zajmującego się badaniami nad zdrowiem psów, doprowadziły do odkrycia genu, który może leżeć u podstaw jednego z rodzajów dziedzicznej padaczki.

Utrata embrionalna

Utrata embrionów u pugów jest często związana z chorobami genetycznymi, ale może być także wynikiem niewłaściwego obchodzenia się z jajami. Za utratę zarodków może odpowiadać wiele czynników, w tym nieodpowiednia temperatura i wilgotność, niewłaściwe obracanie jaj oraz choroby genetyczne. Poniżej wymieniono możliwe przyczyny obumierania zarodków. Jeśli podejrzewasz, że Twój piesek może cierpieć na chorobę genetyczną, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się o możliwościach leczenia.

Poród martwego płodu

Niektóre rasy są predysponowane do martwych urodzeń z powodu chorób genetycznych. Są to choroby przekazywane z matki na szczenię. Jeśli matka cierpi na jedną z tych chorób, szczenię prawdopodobnie urodzi się martwe. Inne przyczyny to zły stan zdrowia, wąskie ramy i duże rozmiary głowy. Problemy te nazywane są dystocją. Poza nieprawidłowościami fizycznymi martwy poród może być spowodowany infekcjami pochwy i dróg moczowych. Niektóre z tych infekcji mogą powodować ból podczas porodu i martwe urodzenie.

Wady rozwojowe

Jednym z powodów mniejszej częstości występowania wad u pugów może być fakt, że nie są one tak powszechne jak u innych ras. Według najnowszych badań, około 32 procent puginów objętych rutynową lub profilaktyczną opieką weterynaryjną nie miało żadnych wad. Choć może się to wydawać wysoką wartością, jest to wciąż poniżej 24 procent odnotowanych dla wszystkich ras psów w bazie danych VetCompass. Co więcej, fakt, że psy tej rasy są zazwyczaj młodsze niż inne rasy, może mieć również wpływ na niższy odsetek zgłaszanych zaburzeń.

Równie ciekawe: