Mops czarny - historia rasy

Mops czarny – historia rasy

Być może słyszałeś o uwielbieniu, jakim darzyła czarne Pugu królowa Wiktoria. Słyszałeś też, że psy te są czczone przez mnichów buddyjskich i rodziny królewskie. Ale jaka jest historia czarnego Puga? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej niegrzecznej rasie. Zebraliśmy także kilka faktów na temat pochodzenia Pugów, od dogmatu króla Tuta po oddanie Pugów rodzinie królewskiej.

Przywiązanie królowej Wiktorii do czarnych Pugów

Rasa Pug rosła i rozkwitała pod patronatem królowej Wiktorii, która za życia hodowała liczne psy tej rasy, a także pomogła założyć Kennel Club w 1873 r. Uwielbienie królowej dla pugów rozszerzyło się na innych członków rodziny królewskiej. Chociaż królowa Wiktoria preferowała psy o płowym umaszczeniu, jej przywiązanie do czarnych pugów stało się tak powszechne, że zaczęto je importować do Europy i innych krajów.

Pug był popularną rasą w Holandii i szybko został sprowadzony do Anglii przez Wilhelma III. W czasie jego rządów w Anglii, Pug stał się popularną rasą, stał się podstawą w królewskich domach i odegrał znaczącą rolę w historii wielu narodów. Czarny Pug królowej Wiktorii, o imieniu Trump, w 1572 r. uratował Wilhelma, księcia Orańskiego, przed zbliżającą się armią hiszpańską. Wilhelm Orański, który później został królem Wilhelmem III, przywiózł ze sobą do Anglii pugi, gdy wstąpił na tron po Jakubie II.

Psy były czczone przez buddyjskich mnichów

Budda opowiedział kiedyś historię, w której pies, którego kiedyś posiadał, wrócił do swojego pierwotnego właściciela. Człowiek ten, zamożny właściciel domu za panowania króla Brahmadatty, sprzedał psa komuś innemu. Nowy właściciel trzymał psa na uwięzi, nie mogąc go uwolnić. Bodhisattwa zapytał psa, dlaczego się nie uwolnił, na co ten odpowiedział, że czekał, aż nowy właściciel zaśnie, zanim spuści go ze smyczy.

Psy były czczone jako symbole bezwarunkowej miłości i szczęścia. Jeden z takich psów, Conan, długowłosy Chihuahua, codziennie rano odmawia modlitwy w świątyni. Robi to, odkąd skończył pięć miesięcy. Jeden z odwiedzających zauważył go siedzącego na tylnych łapach i patrzącego w górę na swojego pana, kapłana 29. generacji, Joei Yoshikuni.

Były ulubieńcami rodzin królewskich

Pug jest jedną z najbardziej znanych ras psów. Chińscy cesarze uwielbiali psy rasy pug i trzymali je w swoich pałacach w otoczeniu służby i straży. Pug był uważany za psa tak miłego dla ludzi, że bawił nawet tybetańskich mnichów! Psy te miały również status królewski we Francji, gdzie czarny kolor kojarzył się z królewskością.

Holenderska Kompania Handlu Wschodnioindyjskiego sprowadziła psy do Europy i od razu zyskały tam popularność. Później zostały uznane przez American Kennel Club i francuską rodzinę królewską. Na początku XIX wieku psy te były ulubieńcami wielu rodzin królewskich, w tym króla Jerzego V i królowej Elżbiety I. Ich popularność stale rosła, a Pug stał się symbolem anty-funkcjonalizmu Imperium Brytyjskiego.

Ciekawe:  Czy mops może nosić ubranka?

Są niegrzeczne

To prawda – czarne Pugu są niegrzeczne! Te urocze, małe pieski mają ogromne osobowości i często są pomijane jako niegrzeczne psiaki. Jednak, choć ich urocze osobowości sprawiają, że są niezwykle słodkie i ujmujące, ich mała, brachycefaliczna budowa stwarza również wyzwania genetyczne. Psy mogą mieć duże języki, które zwisają poza jamą ustną, co powoduje, że robią śmieszne miny.

Jednym z najczęstszych niegrzecznych zachowań czarnych pugów jest garbienie się. Zachowanie to jest często wynikiem braku poczucia bezpieczeństwa i zazwyczaj można je zmienić poprzez stanowcze „nie” lub inną alternatywę. W niektórych przypadkach, zachowanie to może zostać opanowane poprzez nauczenie puga odchodzenia od przedmiotu bez wchodzenia z nim w interakcję. W nagrodę za dobre zachowanie podawany jest również smakołyk. Jeśli zauważysz, że Twój pugin angażuje się w negatywne zachowanie, możesz podjąć kroki, aby natychmiast je przerwać.

Ma spłaszczoną twarz

Czarny pug ma wyraźnie spłaszczoną twarz, co przyczyniło się do nadania mu przydomka „hałaśliwy tchórz”. Jako rasa brachycefaliczna mają stosunkowo krótką czaszkę, co może stwarzać wiele zagrożeń dla zdrowia. Skrócona czaszka uciska również jamę nosową, co utrudnia oddychanie. Upał i wysiłek fizyczny również mogą pogarszać ten stan. Chociaż problemy te zazwyczaj nie dotyczą czarnych Pugów, nadal należy je brać pod uwagę.

Twarz czarnego Puga ma wyraźnie spłaszczony wygląd, co może utrudniać jego szkolenie lub sprawiać, że wygląda atrakcyjnie. Psy o spłaszczonej twarzy są bardziej podatne na problemy z układem oddechowym i problemy z oddychaniem. Małe otwory w drogach oddechowych, wraz z małą tchawicą, mogą utrudniać oddychanie. Ponadto, psy o płaskiej twarzy mają tendencję do występowania wady zgryzu, która może powodować ból i trudności w chodzeniu.

Mają skrócone drogi oddechowe

Wąska tchawica u czarnych pugów nie jest cechą niezwykłą. Kształt głowy tej rasy jest wynikiem wady kości czaszki. Kształt głowy u pugów powoduje brachycefaliczną czaszkę, a to z kolei jest przyczyną skrócenia dróg oddechowych. Chociaż nie są znane dokładne uwarunkowania genetyczne tego schorzenia, wiąże się ono z wieloma objawami, w tym z zaburzeniami oddychania.

Problem ten jest dodatkowo potęgowany przez płaską twarz tych psów. Ich pyski są krótsze niż u innych psów, co powoduje, że mają one zwężone drogi oddechowe. Psy te mają również mniej zębów w porównaniu z innymi rasami, co może powodować nakładanie się zębów na siebie i skrócenie dróg oddechowych. Może to prowadzić do problemów z zębami, w tym ubytków i chorób dziąseł. Skrócone drogi oddechowe są oznaką szerszego problemu u Twojego psa.

Równie ciekawe: