Czy warto sterylizować mopsa?

Czy warto sterylizować mopsa?

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z niufland-klub.pl

W zależności od indywidualnej sytuacji, sterylizacja może nie być korzystna. Jeśli Twój pies jest niekastrowany, możesz rozważyć jego kastrację. Kastracja psa może zapobiec pojawieniu się problemów w przyszłości. W niektórych przypadkach może nawet sprawić, że pies będzie zdrowszy. Jeśli Twój pug jest niekastrowany, możesz rozważyć poddanie go zabiegowi kastracji. Metoda ta jest stosunkowo niedroga i bezpieczna.

Chociaż chirurgiczny proces sterylizacji może być bolesny, jest on bardzo skuteczny. Mimo że 80% dorosłych suczek w Stanach Zjednoczonych jest kastrowanych, częstość występowania nowotworów gruczołu sutkowego u psów niekastrowanych wynosi zaledwie 4%. Z kolei ryzyko wystąpienia mięsaka kościotwórczego po sterylizacji jest stukrotnie wyższe niż w przypadku kastracji. Ponieważ jednak psy są zazwyczaj kastrowane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, ryzyko to nie jest tak duże jak w przypadku ludzi.

Decyzja o sterylizacji psa jest trudna. Często ludzi nie stać na specjalistyczną opiekę. Z tego powodu wielu właścicieli się na to nie decyduje. Niestety, decyzje te są często podejmowane na podstawie niepełnych informacji. Chociaż wielu hodowców zaleca kastrację jako najlepsze rozwiązanie dla swoich zwierząt, nie zawsze się do tego stosują. Przed podjęciem tej decyzji warto rozważyć swoje osobiste uwarunkowania.

Wczesna kastracja zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów i schorzeń stawów. Chociaż ryzyko wystąpienia tych chorób jest niewielkie, nie wydaje się, aby dla większości puginów było to warte zachodu. Pojawiają się badania, które mogą dać Ci pojęcie o prawdopodobieństwie wystąpienia pewnych skutków, ale nie mogą Ci powiedzieć, czy Twój pies będzie zdrowy czy nie. Jeśli nadal nie jesteś pewien, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Na pewno będziesz zadowolony.

Równie ciekawe:

Ciekawe:  Jak wytresować mopsa