Choroby mopsa

Choroby mopsa

Jeśli kochasz swojego psa, z pewnością wiesz o wielu możliwych chorobach, na które może zapaść Twój pupil. Oto kilka typowych chorób, o których powinieneś wiedzieć, takich jak: grzyby Demodectic mange, które atakują skórę i stawy biodrowe, choroba Legg-Perthesa, która może prowadzić do zapalenia stawów oraz suche oko, które powoduje owrzodzenie rogówki. Należy również pamiętać o niektórych rzadkich, ale potencjalnie poważnych schorzeniach, takich jak demodikoza, która może prowadzić do utraty włosów.

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu mopsik.com.pl

Choroba Legg-Perthesa dotyka stawu biodrowego

Psy cierpiące na tę chorobę mają zazwyczaj wolne tempo wzrostu, a objawy pojawiają się około trzeciego miesiąca życia. Głowa kości udowej może ulec deformacji, a szyjka kości udowej może stać się płaska i nadżarta. Stan ten jest bardzo bolesny, pies może kuleć i często odczuwać bóle. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby jest zabieg chirurgiczny. Psy cierpiące na tę chorobę są w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju wtórnego zapalenia stawów i zazwyczaj przebiegają bezobjawowo.

Demodectic mange wpływa na skórę

Oprócz objawów mange demodektycznej, Twój pug może również cierpieć na uogólnioną chorobę demodektyczną. Głównym objawem jest łuszcząca się, pozbawiona włosów skóra na całym ciele. Chociaż prawdopodobieństwo zachorowania jest większe u młodych szczeniąt, choroba ta może również dotyczyć starszych psów z osłabionym układem odpornościowym. Jeśli u Twojego puga wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Objawy mange demodektycznej można łatwo rozpoznać poprzez pobranie zeskrobiny skóry. Badanie to nie jest jednak wystarczające do zdiagnozowania choroby.

Suche oko przyczyną owrzodzeń rogówki

Objawy suchego oka nie są od razu zauważalne dla psa, ale można je zidentyfikować za pomocą prostego, nieinwazyjnego testu Schirmera. Jeśli owrzodzenie jest płytkie i powierzchowne, leczy się je antybiotykami stosowanymi miejscowo. Jeśli owrzodzenie jest głębokie, wymaga leczenia farmakologicznego, takiego jak doustne antybiotyki i leki przeciwbólowe. Podczas procesu gojenia obroża elżbietańska musi pozostać założona, aby chronić psa. Zbyt wczesne jej zdjęcie może spowodować samouraz i dalsze owrzodzenie rogówki. Lekarz weterynarii zaleci leczenie chirurgiczne, jeżeli owrzodzenie oka jest na tyle poważne, że upośledza wzrok psa.

Ciekawe:  Jakie wady ma mops?

Demodikoza powoduje wypadanie włosów

Demodicosis u pugów można podzielić na dwie różne formy: zlokalizowaną i uogólnioną. Demodikoza miejscowa dotyka konkretnego obszaru psa, powodując przerzedzenie lub utratę włosów. Demodikoza uogólniona dotyka całego ciała i może również prowadzić do wtórnych zakażeń. Objawy w obu typach demodicosis mogą się różnić, ale oba charakteryzują się zaczerwienieniem i swędzeniem.

Mielopatia zwyrodnieniowa wpływa na rdzeń kręgowy

Mielopatia zwyrodnieniowa, która dotyka rdzenia kręgowego, występuje najczęściej u owczarków niemieckich, ale inne rasy są na nią podatne. Mielopatia zwyrodnieniowa powoduje powolne, trwające kilka miesięcy, uszkodzenie nerwów rdzenia kręgowego. Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, uważa się, że wpływ na to mają zmiany genetyczne. Objawy mielopatii zwyrodnieniowej u psu to osłabienie i brak koordynacji w tylnych kończynach, a także nietrzymanie moczu.

Równie ciekawe: