Choroby oczu u mopsa

Choroby oczu u mopsa

Częstym problemem związanym z oczami u rasy Pug jest dystychia, czyli przerost dodatkowych rzęs, które ocierają się o oko. Problem ten prowadzi do podrażnienia oka i powoduje nadmierne mruganie i łzawienie. Uważa się, że jest to choroba dziedziczna, ale jedynym trwałym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Innym częstym problemem z oczami u rasy Pug jest entropion, czyli stan, w którym powieka zwija się do wewnątrz. Stan ten jest często leczony chirurgicznie i może wymagać usunięcia powieki lub skóry i mięśni ją otaczających.

Oprócz antybiotyków, leczenie zapalenia spojówek może obejmować stosowanie obroży elżbietańskiej lub rożka, aby pies nie dotykał oczu. Jeśli przyczyną jest ciało obce, lekarz weterynarii może zalecić zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu go pod narkozą. Jeśli pies łapie się za oko, może potrzebować obroży elżbietańskiej lub stożka, aby powstrzymać go od drapania chorego oka.

Inną przyczyną MELE jest PK. Choroba ta dotyka przyśrodkowej części rogówki i jest związana z wiekiem. Psy z PK mogą odnieść korzyści z chirurgicznej korekcji MELE, która może zmniejszyć stan zapalny powiek. Chirurgiczna korekcja jest świetną opcją dla ciężkich przypadków MELE. Jednak wiele psów nie jest w stanie poddać się temu zabiegowi ze względu na koszty i dyskomfort związany z procedurą. Ponieważ objawy MELE mogą się z czasem pogarszać, możliwości leczenia mogą być ograniczone.

Równie ciekawe:

Ciekawe:  Jaki charakter ma mops