Jak wygląda mops

Jak wygląda mops

Pug jest kwadratowym psem o krótkim nosie, który zazwyczaj waży około 20 funtów. Charakterystyczną cechą tej rasy jest duża głowa i okrągłe oczy, a także głębokie zmarszczki, które tworzą się na jego twarzy. Psy tej rasy są znane ze swojej wierności i psotności. W rzeczywistości Chińczycy cenią ich zmarszczki, ponieważ przypominają one litery słowa „książę”.

Pierwsze puginy wyglądały zupełnie inaczej niż współczesna rasa. W ciągu setek lat selektywnej hodowli, pugs rozwinął się od swoich starożytnych przodków. W przeciwieństwie do współczesnych pugów, starożytne chińskie puginy przypominały pekińczyki, z krótkimi nogami, krótkimi ogonami i gęstą, puszystą sierścią. Chociaż współczesne psy mają płaską twarz i wyglądem przypominają pudla, pierwotny pug miał bardziej zdefiniowaną głowę i bardziej wyrazisty pysk.

Pug jest psem, który lubi towarzystwo człowieka. Jego przywiązanie do człowieka może być złagodzone przez fakt, że jest to pies wywodzący się z rasy Pug. Pug może być przylegający i terytorialny, ale jego dziedzictwo w postaci Pugów łagodzi to zachowanie. Pug może być energiczny w krótkich okresach czasu lub spać przez długi czas.

Krótki, spiczasty nos i spiczaste uszy to cechy, które ewoluowały na przestrzeni dziejów. W starożytnych Chinach różne psy miały nosy różnej długości. Uważano, że ich dłuższe nosy sygnalizują wyższy status społeczny. Cecha ta nadal występuje u współczesnych puginów, choć nosy tej rasy są obecnie znacznie krótsze niż u jej przodków. Pomimo swojej przesadnej krótkości, pugin ma tak samo szeroką klatkę piersiową jak jego przodkowie.

Chociaż ta cecha sprawia, że Pug wydaje się być uroczo ekspresyjny, może ona również przyczynić się do wysokiego ryzyka wystąpienia problemów z oczami u tej rasy. Wyraziste oczy Pugów czynią je podatnymi na problemy z oczami, w tym na suchość oka. Suche oko jest częstym problemem u tej rasy i konieczna jest pomoc weterynaryjna. W leczeniu suchości oczu u psów rasy Pug stosuje się lecznicze krople do oczu. Leczenie to polega na podawaniu leków do oka i może trwać kilka miesięcy.

Ciekawe:  Czemu mops szczeka

Skóra i oczy Pugów są bardzo wrażliwe i mogą być dotknięte alergią na pokarm, środowisko lub na oba te czynniki. Chociaż najczęstszą przyczyną problemów skórnych u pugów są alergie, lekarze weterynarii mogą również leczyć psa za pomocą leków i zmian w diecie, aby złagodzić te problemy. W długiej i bogatej historii pugów można wymienić cesarzy i osobistego towarzysza chińskiego króla. Były one tak kochane, że miały swoich własnych strażników.

Historycznie, rasa Pug została stworzona w Chinach. Chińscy handlarze przywieźli puginy do Europy, gdzie nazwano je Lo-Chiang lub Happa. Chińczycy nadawali tym psom różne nazwy w zależności od regionu geograficznego. Pierwsza wzmianka o tej rasie pojawiła się w połowie XVII wieku. Chociaż Pug jest nadal uważany za psa czystej krwi, istnieje wiele jego odmian.

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, Pug może być doskonałym towarzyszem. Są czułe, potrzebują uwagi i żyją zgodnie ze swoim imieniem. Lubią też bawić się z innymi psami i sprawiać radość swoim właścicielom. Psy te są nazywane klaunami świata psów. Ich kochająca zabawę natura sprawia, że są wspaniałymi i wiernymi towarzyszami na długie lata. Potrafią być też całkiem urocze!

Równie ciekawe: