Mops czarny - historia rasy

Mops czarny – historia rasy

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z psiepyszne.eu

Historia czarnego puga jest fascynująca, ale jak wygląda historia tej rasy? W tym artykule dowiesz się nieco o tej rasie. Pugi istnieją od bardzo dawna i są ulubieńcami rodzin królewskich. Królowa Wiktoria miała ich 36 i sama je hodowała. Preferowała umaszczenie płowe i morelowe. Inni znani ludzie, którzy kochali rasę Pug, to między innymi Voltaire, George Eliot i Andy Warhol.

Pomimo czarnego umaszczenia, psy tej rasy są znane z tego, że są wesołe i czułe. Są idealnymi zwierzętami domowymi dla dzieci i lubią spędzać czas ze swoimi właścicielami. Wymagania zdrowotne i dieta czarnego Puga są zróżnicowane. Powinien mieć zapewniony codzienny spacer lub program ćwiczeń, dużo świeżej wody i dietę bogatą w białko. Czarny Pug może mieszkać w mieszkaniu lub w małym domu.

Zdolności przystosowawcze Pugów przyczyniły się do ich popularności. Psy dotrzymywały towarzystwa tybetańskim mnichom buddyjskim w ich klasztorach, a cesarze Chin traktowali je po królewsku. Trzymali nawet strażników i służbę, aby ich pilnowali. Chińscy hodowcy byli znani z tego, że wybierali psy o pomarszczonych twarzach, ponieważ przypominają one chiński znak oznaczający „księcia”.

Chociaż czarny Pug jest rzadszy niż inne kolory, pies ten jest łatwy w szkoleniu i jest popularnym zwierzęciem dla całej rodziny. Czarne umaszczenie, uważane niegdyś za wrodzoną wadę, sięga 700 r. p.n.e., kiedy to pugi były popularne wśród rodzin królewskich. Niektórzy historycy uważają, że są one potomkami mastifa tybetańskiego. Czarny Pug stał się ikoną w czasach renesansu, a jego popularność rosła przez wieki.

Historia Puga jest tajemnicza, ale większość historyków zgadza się, że wywodzi się on ze starożytnych Chin. We wczesnym średniowieczu psy te były uwielbiane przez tybetańskich mnichów buddyjskich. Stamtąd rozpowszechniły się w Europie i podbiły serca zarówno arystokratów, jak i chłopów. Co ciekawe, nazwa Pug może pochodzić od łacińskiego słowa oznaczającego zaciśniętą pięść, co oznacza „zaciśniętą pięść”.

Ciekawe:  Jaki charakter ma mops

Do najczęstszych problemów zdrowotnych tej rasy należą głuchota, zapalenie ucha i alergie. Niektóre psy mają problemy z oddychaniem, a spłaszczona twarz czarnego Puga sprawia, że jest on podatny na problemy z oddychaniem. Z tych powodów zaleca się, abyś przed adopcją psa tej rasy odrobił pracę domową na jej temat. Ważne jest także, aby upewnić się, że długoterminowe zdrowie tej rasy nie będzie zagrożone.

Chociaż czarne umaszczenie Pugów od dawna kojarzy się z modą, współczesny czarny Pug jest równie urodziwy jak inne umaszczenia. Błyszczące futro czarnego Puga jest jednym z jego największych atutów. Błyszcząca sierść jest oznaką zdrowego psa. Należy również pamiętać, że niektóre czarne Puginy mają białe znaki. Jest to tak zwany mismark. O ile czarny jest preferowanym kolorem u czarnego Puga, o tyle pręgowany nie jest dopuszczalnym kolorem i należy go unikać.

Pomimo swojej zadziornej natury, Czarny Pug jest oddanym i czułym zwierzęciem. Dobrze dogaduje się z dziećmi i z innymi zwierzętami domowymi. Ta figlarna rasa jest również łatwa w pielęgnacji. Raczej nie pogryzie Twojego domu ani rzeczy, ale musisz być przygotowany na poświęcenie mu trochę czasu na szkolenie i socjalizację. Pug jest doskonałym psem do życia rodzinnego, a obserwowanie interakcji swojego małego czarnego pupila z innymi ludźmi sprawi Ci wiele radości.

Równie ciekawe: