Jak wygląda mops

Jak wygląda mops

Istnieje wiele różnych kolorów Pugów. Psy mogą mieć kolor od morelowego, przez płowy, po czarny. Ich czarny pysk ma charakterystyczne znamię kciuka, a długi, mocno zakręcony ogon jest kręcony i aksamitny. Psy mają czułe i lojalne usposobienie. I choć mogą być nieco uparte, zazwyczaj chcą zadowolić swoich właścicieli.

Pug ma komiczny wyraz twarzy, co zawdzięcza swojemu komicznemu wyglądowi. W rzeczywistości nazwa „pug” pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego „pięść”. Pug w głębi duszy wygląda jak klaun, mimo że zachowuje się z godnością. Te figlarne psy są również gorącymi miłośnikami. Muszą być blisko swoich właścicieli, ponieważ uwielbiają być w centrum uwagi. A jeśli są zaniedbywane, mają złamane serce.

Oczy Pugów są duże i łatwo ulegają urazom. Psy są podatne na powstawanie wrzodów rogówki. Jeśli dojdzie do zapalenia, mogą mrużyć oczy i nadmiernie łzawić. Owrzodzenie rogówki u pugów może być bolesne, ale zazwyczaj reaguje na leki. Nieleczone problemy z oczami mogą prowadzić do ślepoty, a nawet pęknięcia oka. Lekarz weterynarii powinien zawsze przeprowadzić dokładne badanie wzroku każdego psa rasy Pug.

Pug jest jedną z najbardziej popularnych ras psów. Są to bardzo inteligentne psy, które lubią przebywać wśród ludzi. Potrafią być jednak uparte, zwłaszcza jeśli uważają, że ich zdanie jest większe niż ich. Aby uniknąć potencjalnego pogryzienia przez psa, należy zawsze zachowywać spokój i konsekwentnie przestrzegać zasad obowiązujących w tej rasie. Psy tej rasy są na ogół wesołe i uwielbiają towarzystwo, co sprawia, że są doskonałym towarzyszem dla dzieci.

Chociaż wielu hodowców uważa, że psy tej rasy są piękne i wyjątkowe, istnieje wiele typów, które takie nie są. Kręcony ogon i krótki pyszczek to dwie najbardziej charakterystyczne cechy tej rasy, dlatego często są one pożądanymi zwierzętami domowymi. Ale co sprawia, że Pug jest tak uroczy? Na szczęście, dzięki swojemu wyglądowi Pug jest również dobrym kandydatem na psa designerskiego.

Ciekawe:  Mops - opinie

Głowa Puga jest kwadratowa i okrągła, a jego uszy powinny znajdować się na wysokości oczu. Przednie łapy powinny lekko wystawać ponad klatkę piersiową, a tylne powinny być potężne i szerokie z tyłu. Sierść Pugów jest krótka i błyszcząca, a płowe i czarne Pugi mają ten sam typ umaszczenia. Jednak sierść czarnego puga jest grubsza i ma mniejszy połysk niż płowa.

Pug został po raz pierwszy wprowadzony do Europy w XVI wieku przez chińskich kupców handlujących z Holendrami. Rasa ta miała charakterystyczny wygląd, przypominający dzisiejszego Puga z szerokimi kołnierzami i dużymi kokardami wokół grubej szyi. Królowa Wiktoria miała wiele pugów i hodowała je na dwór królewski. Preferowała morelowo-płowe odmiany Pugów, ale później wprowadziła do Anglii czarne Pugi jako modną opcję.

Równie ciekawe: